Gepubliceerd op 4 juni 2025
De regering heeft op 27 mei 2025 in de Kamer het ontwerp van programmawet ingediend. Voor btw bevat die de volgende maatregelen:
- uitsluiting van het verlaagd btw-tarief van 6% voor onroerende handelingen aan woningen van minstens 10 jaar oud van zowel de levering als de aanhechting aan een gebouw van de bestanddelen of een gedeelte van de bestanddelen van het specifieke gedeelte van een installatie voor centrale verwarming die werkt op fossiele brandstoffen;
- de herinvoering van het verlaagd btw-tarief van 6% voor de verkopen van na afbraak heropgerichte woningen die:
- de koper natuurlijke persoon de woning als enige woning en hoofdzakelijk als eigen woning met domicilie gebruikt en die een bewoonbare oppervlakte hebben van niet meer dan 175 m²;
- de koper op lange termijn verhuurt aan of via (een beheersmandaat) een sociaal verhuurkantoor dan wel aan een door de bevoegde overheid inzake sociaal huisvestingsbeleid erkende maatschappij voor sociale huisvesting of andere publiekrechtelijke of privaatrechtelijke rechtspersoon met sociaal oogmerk;
- de koper op lange termijn rechtstreeks verhuurt aan particulieren die zich er domiciliëren en die een bewoonbare oppervlakte hebben van niet meer dan 175 m²;
- de afschaffing van de rubriek VIII (brandstoffen) van de tabel B van de bijlage bij KB 20, wat betekent dat het btw-tarief van 12% verhoogt naar 21% voor de volgende goederen:
- steenkool en van steenkool vervaardigde vaste brandstoffen;
- bruinkool en geperste bruinkool, met uitzondering van git;
- cokes en halfcokes van steenkool, van bruinkool of van turf;
- niet-gecalcineerde petroleumcokes, als brandstof gebruikt.
Bovenstaande maatregelen zouden ingaan op 1 juli 2025. De regering heeft dan ook de hoogdringendheid gevraagd voor de behandeling van het ontwerp van programmawet.
Het retroactief afschaffen van de verlenging van 7 naar 10 jaar voor de verjaring ingeval van fraude, werd uit het ontwerp van de programmawet gehaald en is opgenomen in een voorontwerp van wet houdende diverse btw-bepalingen.
De Kamer, document 56K0909 dd. 27.05.2025